Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celiakie

Přestože se dnes již o této nemoci hodně mluví, mnoho nemocných stále není diagnostikováno. Celiakií je odhadem postiženo asi pět lidí z tisíce, ale jen jeden z nich o své nemoci ví.

Celiakie byla dříve považována za onemocnění dětského věku. Dnes ale víme, že toto onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku a může se projevovat řadou příznaků. Podle studií publikovaných v posledních letech se u většiny osob na celiakii přijde víceméně náhodně.

Screening celiakie zůstává základním úkolem lékařů i příslušných institucí, protože přibližně 85-90% jedinců s touto chorobou zůstává v ČR nediagnostikováno,“ uvedl Prof. MUDr. Přemysl Frič DrSc pro internetový portál www.bezlepkovadieta.cz.

Od srpna 2006 je v České republice k dostání také domácí test na celiakii Biocard TM, který během pěti minut stanoví protilátky z kapky krve z prstu. Výsledek testu je srovnatelný se současnými testy na celiakii, ale při pozitivním výsledku je nutné obrátit se na gastroenterologa, který provede další nezbytné vyšetření.